Srdce Eyvy
Energia zachytená v pohybe: obrazy tvorené acrylic pouring
Keď tvorím obrazy technikou acrylic pouring, nikdy necítim, že ide len o farbu. Je v tom niečo hlbšie. Niečo, čo sa nedá úplne vysvetliť slovami. Skôr pohyb, naladenie a vnútorný pocit, ktorý sa v určitom okamihu rozhodne prehovoriť cez plátno.
Na týchto obrazoch milujem ich živú podstatu. Nepôsobia na mňa ako niečo statické či uzavreté. Vždy v nich cítim plynutie. Raz jemné a tiché, inokedy silnejšie, intenzívnejšie a hlbšie.
Niekedy mi pripomínajú vodu, inokedy oblohu, svetlo, vesmír alebo vnútornú krajinu, ktorú človek nosí v sebe a možno ju ani nevie presne pomenovať.
Práve preto ma táto tvorba tak priťahuje. Nie je to len maľovanie. Je to stretnutie intuície, emócie a slobody.
Technika acrylic pouring, pri ktorom farba prirodzene plynie, spája sa a vytvára neopakovateľný pohyb.
Charakter živý, intuitívny, vrstvený a plný vnútorného rytmu.
Atmosféra obraz neprináša iba farbu, ale aj náladu, hĺbku a energiu priestoru.
Autorka obrazy vznikajú osobne v Eyve, s citom pre farbu, pohyb a vnútorné naladenie.
Keď obraz vzniká slobodne
Obraz pri tejto technike nevzniká nasilu. Rodí sa prirodzene, akoby si sám hľadal svoju podobu. Farba sa pohybuje, reaguje, vlieva sa do ďalších vrstiev a vytvára tvary, ktoré by sa nedali naplánovať úplne presne.
A možno práve preto v sebe nesie niečo pravdivé. Niečo, čo sa nedá vytvoriť chladne ani mechanicky. Acrylic pouring v sebe spája zámer s náhodou, cit s technikou a vnútorné naladenie s materiálom, ktorý má vlastný pohyb.
V každom obraze zostáva stopa chvíle, v ktorej vznikol. Nie je to iba výsledok farieb na plátne. Je to zachytený okamih, ktorý už nemožno zopakovať rovnakým spôsobom.
Acrylic pouring je pre mňa tvorba, pri ktorej sa obraz neskladá len rukou, ale aj energiou okamihu.
Všetko sa mení
Každý obraz vzniká v inom vnútornom priestore. V inom pocite, v inom dni, v inom tichu. Aj preto je každý originálom v tom najhlbšom zmysle slova.
Nielen preto, že sa nedá zopakovať, ale preto, že v sebe nesie konkrétny okamih. Stopu nálady, pohybu a energie, ktorá bola prítomná práve v tej chvíli.
Farba sa pri tvorbe mení pred očami. V jednom okamihu sa otvorí jemná línia, v ďalšom sa zrodí hlbšia vlna, potom sa objaví svetelný prechod alebo zvláštne tiché miesto, ktoré obraz upokojí.
Pohyb
Farba si hľadá vlastný smer a vytvára obraz, ktorý nemožno presne zopakovať.
Intuícia
Tvorba vychádza z vnútorného naladenia, pocitu a dôvery v proces.
Emócia
Obraz v sebe nesie stopu nálady a energie chvíle, v ktorej vznikol.
Originál
Každé dielo je jedinečné, pretože rovnaký pohyb farby sa už nikdy nezopakuje.
Umenie, ktoré vytvára atmosféru
Mám rada umenie, ktoré nie je len dekoráciou. Umenie, ktoré dokáže v priestore vytvoriť atmosféru. Takú, ktorú človek nevníma len očami, ale celým vnútrom.
Práve tak vnímam aj tieto obrazy. Keď vstúpia do interiéru, neprinášajú len farbu. Prinášajú pohyb, hĺbku, jemnú silu a zvláštnu živú prítomnosť.
Niekedy priestor zjemnia, inokedy rozjasnia, inokedy mu dodajú väčšiu intenzitu. Vždy však doň prinášajú niečo osobité. Niečo, čo nepôsobí ako náhodný doplnok, ale ako súčasť nálady domova.
Obraz dokáže zmeniť priestor potichu. Nie tým, že ho zaplní, ale tým, že mu dá vlastnú atmosféru.
Umenie ako terapia
Na abstraktnom umení je pre mňa krásne aj to, že necháva slobodu. Nepredpisuje, čo má človek vidieť. Každý si v ňom môže nájsť to svoje.
Niekto pokoj. Niekto premenu. Niekto silu. Niekto len tichý pocit, že sa pri obraze chce zastaviť o chvíľu dlhšie.
A presne to je mi blízke. Verím, že nie všetko dôležité treba vysvetľovať. Niektoré veci stačí cítiť. Obraz nemusí mať jedno presné pomenovanie, aby sa človeka dotkol.
Abstraktné umenie dáva priestoru slobodu a človeku možnosť vnímať vlastný vnútorný svet bez vysvetľovania.
Obrazy tvorené osobne v Eyve
Moje obrazy tvorené acrylic pouring vznikajú priamo v Eyve a tvorím ich osobne ja, Magdaléna. Do každého z nich vkladám svoj cit, intuíciu aj lásku k farbe, pohybu a priestoru.
Každé plátno je iné. Niekedy vznikne obraz jemnejší, pokojnejší a vzdušný. Inokedy silnejší, hlbší, s väčším napätím a pohybom. Vždy však vychádza z vnútorného naladenia a z chvíle, ktorá sa už nebude opakovať.
Práve preto vnímam tieto obrazy ako osobné diela. Nie ako sériovú tvorbu, ale ako jedinečné zachytenie energie, ktorá sa v danom okamihu premenila na farbu.
Ak by ste túžili po takomto obraze pre svoj domov, môžete ma kontaktovať. Možno tak vznikne dielo, ktoré nebude len krásnym prvkom interiéru, ale aj niečím, čo sa vás vnútorne dotkne a bude s vami hlboko ladiť.
Vstúpte do sveta energie
Objavte v Eyve obrazy, v ktorých sa farba, pohyb a intuícia stretávajú v jedinečnom okamihu.
